Aussie Highlights at


 
Melbourne to Ballarat
is one of the most prestigious handicap event on the Cycling Victoria calendar

 (handicap event with riders leaving the start at different intervals
are a common type of race largely unique to Australia)





16th July 2016

Cycling Victoria Twitter 
here

Timing results  here


#M2B16

First held 29th Oct 1910

Victorian Cyclists Union promoted an Handicap Race along Western Hwy in 1910
with the aim of reviving puplic interest in cycling at that time.


 


Current course 72km up Western Hwy to finish at Kryal Castle


Past winners here

Past Melbourne to Ballarat Winners

Year Fastest Men's Hcp Winner First Women
2016
Jul 16th
Brenton Jones Scr   1h41:47
(Warragul)
Matt Muscat        21mins
 (St Kilda)
Grace Brown  1h51:29
(St Kilda)
2015
Jul 18th
Sam Crome                  1h37:08
 (Bendigo & Dist)                 73km
Luke Stork             21 mins
(Footscray) 
Kendelle Hodges    1h55:27
(Brunswick)         3rd overall
2014
Jul 26th
Sam Crome      
(Bendigo & Dist)
Ewyn Carter          34 mins
(St Kilda CC)
Tessa Fabry
Rachel Ward Fastest
2013
Jul 27th
Patrick Shaw             
(Ballarat / Sebastopol) 
Patrick Shaw            Scr
(Ballarat / Sebastopol)
Kendelle Hodges     2h51:41
     (Brunswick)
2012
Jul 21st
Anthony Giacoppo  2h02:54 8
(Northern Districts)              98.0 km
Stuart McManus   28 Mins
 (Castlemaine CC)
Nicole Whitburn  
(Carnegie Caulfield)   2nd overall
2011
Jul 23rd
Steele Von Hoff         2h 8m44s
 (Chelsea & Peninsula C C)   98km
Shannon Johnson   18 mins
(Preston CC)
Chloe McConville      2h24:56
 (Carnegie Caulfield)   15 female starters
2010
Jul 17th
Steele Von Hoff         2h 29.07
    100th edition                   98km
Trav Nuttall              15 mins
(Carnegie Caulfield)
 Jo Hogan
   (St Kilda)
       18 female starters
2009
Jul 18th
Brett Tivers              2h45m42s
     (NZ)
Brett Tivers                  scr
      (NZ)
Nicole Whitburn        2:47:07
(Carnegie Caulfield)  
2008
Jul 19th
Leigh Howard          2h19.21
    (Geelong CC)
Ian McGeoch           25 mins
(Chelsea & Peninsula C C)
Nicole Whitburn
(Carnegie Caulfield)
2007
Jul 21st
Brendan Schultz   
(Hamilton Cycling Club)
Steele Von Hoff         17 mins
(Chelsea & Peninsula)
Joanna Wall
(Bendigo & District)  11 women started
2006
Jul 23rd
David Pell   
(Bendigo & District)            93km
Peter Smith                 11 mins
(Carnegie Caulfield)
Jessica Berry
(Bendigo & District)
2005

Cancelled due to inability to get permits

2004
Jul 23rd
David Pell   
(Bendigo & District)
Cam Streistermanis  19 mins
     (Hillman Cycles)
Jenny Macpherson   
   (Fitzroy Cycles)
2003
Sep 13th
Mark Heintz              2h54m55
(Brunswick Cycling Club)
Mark Heintz                  5 mins
(Brunswick Cycling Club)
All DNF'd
2002
Jul 27th
James Taylor
(Carnegie Caulfield)
David Moreland        21 mins
(Bendigo & District)
Claire Baxter
   (Hawthorn)
2001
Jul 27th
David Pell   
(Bendigo & District)
Geordan Murray       21 mins
(Carnegie Caulfield)
Katie Knight
   (Footscray) 
2000
Jul 29th
Hilton Clarke Jr          2h27.20
(Carnegie-Caulfield)           93km
Jerome Smith          19 mins
(St Kilda)                       
1999
Brent McCaig
 (Bendigo)
Kristjan Snorrason
 (Carnegie Caulfield)
Sally Smalley
     (Broadford)
  93km handicap through Myrniong, Ballan, Gordon, Warrenheip, via bypass, to finish at Wendouree

Year Fastest Men's Hcp Winner
1998 Jason Ryan
(Footscray)
1997
1996
1995
1994 Dennis Shaw
  (WA)    (43 years of age)
1993
1992
1991
1990
1989#
Pro-Am
E. Eicher      2h 45mins4s
(Portland)      80km
S. Bardsley
 (Hamilton)
1988
1987
1986
1985
1984
1983Stuart Sanders
(Ballarat/Sebastopol C C)
1982Tony Smith
(Leongatha CC)
Andrew Sutherland
       (Brunswick)
1981Allan Peiper
  (Hawthorn)
Geoff Costa
    (Shepparton)
1980I Nunn
(Ballarat/Sebastopol)
David Carman
    (Warrnambool)
1979Kevin Bradshaw
(Camperdown)
Tony Hughes
   (Bendigo & District)
1978Robert Beattie
(Warrnambool)
Robert Beattie
   (Warrnambool)
1977Dennis Shaw
 (Ballarat/Sebastopol)
Mark Noble
   (Blackburn)
1976T Storey
(Warrnambool)
John Van Zetten
    (Blackburn)
1975Dennis Shaw
    (Ballarat CC)
Martin Harvey
     (Moe CC)
1974
Jun 22nd
Remo Sansonetti scr  2h 2.33
(Preston)                      90km
Allan Racksraw 7mins
 (Coburg)
1973
Aug 4th
Remo Sansonetti scr  2h20m30s
(Preston)                       60mile
B. Robertson 11mins
1972Race run by Ballarat Sebastopol CC
1971
1970
Aug 8th
Don Allen            2h 25.23
    (Blackburn)      60 mile/.96km
Malcolm Nicholls  23 mins
        (Hawthorn)
1969
Aug 23rd
Kevin Brislin Scr    4h12.11
 Pro's           100mile
Bill Knevitt 5mins
1968
Aug 20
G. Bermingham Scr  3h13.20
Pro (Hamilton)     75mile
P. Bigham 20mins
Pro  (Casterton) 
1968
Jul 3rd
John Bylsma scr
                                 
John Bylsma Scr
1967
Jul 8th
Frank McCaig 3h 47m 50s
 (Bendigo)                88 mile
 Frank McCaig Scr
 (Bendigo)
1966Ray Bilney
(Sebastopol)
Ray Bilney
(Sebastopol)
1965#
Jul 10th
Geoff Malloy Scr 3h42m2s
 Pro (Richmond)
Geoff Malloy Scr
1964#
Jul 11th
Giacomo Micich 4h 21m 20s
(ITA/Ballarat)             88 mile
Giacomo Micich Scr
(ITA/Ballarat)
1963#
Jul 27th
Jim Taylor  5mins 4h16m17s
(Traralgon)
R. Neiwand      8mins
(Footscray)
1962
Jul 28th
Danny Wright     2h59m.0

Danny Wright       Scr

1962
Jul 28th
W. Bill Laurie       3h 41.18
Pro's (Preston/Heidelberg)    88mile 
Gordon Cram     25mins
(SA)
1961
Aug 26th
Malcolm Powell        3h43.32
    (Blackburn)                      92mile
John Bere
(NZ/ Carnegie Caulfield)
1961
Des Savage ??
 Pro                                90mile
Des Savage
1960
Sep 17th
Vic Browne  3h 23m53s
(Brunswick)
Jim Ryan          32 mins
(Fitzroy)
1960
Jul 31st
Bruce Clarke 5mins   4h 11.26
Pro's  (Coburg)      86 mile/138km
Bob Taylor       21 mins
(Footscray) 2nd time winner  
1959
Jul 18th
John Young
Pro's  (Coburg)
Dave Willis       18 mins
(Wonthaggi)
1958
Jul 26th
Russell  Mockridge    
Pro's  (Geelong)   86mile/138km
Dave Willis         18 mins
(Wonthaggi)            18 yo
1957
Jul 20th
Russell  Mockridge    
Pro's    (Geelong)  112 mile/180km
 Stan Clarke 55 mins
(Footscray)        42 yo
1957
Aug 24th
Colin McKay 6mins  2h 33m58s
(Coburg)                       64mile 
Robert Hirst   12 mins
(Preston CC)
1956
Aug 25th
David Rumble  Scr  3h 13.33
(Hawthorn)                    
Umberto Gigliotti   23mins
       (Italy)
1956
Jul 30th
Russell  Mockridge  4h 44.25s
Pro's    (Geelong)      104 mile
Russell  Mockridge  
    (Geelong)
1955
Aug 13th
Pro's
George Goodwin 5h 22m 48s
Vin Powell crashed 50 mts from line 100mile
Norm Stevens  13mins
     (Coburg)
1954
Jul 31st
John Pascoe         3h 15.17
(Fitzroy)                   63mile
David Rumble      5mins
     (Hawthorn)
1954
Jul 24th
Fred Smith
  (Essendon)
 first scratchman for four years
Fred Smith Scr
  (Essendon)

1953
Aug 30th
Peter Hanslow      3h 4m 58s
(Coburg)                         61mile
 Keith Hamilton 12mins
(Ararat)  19 yo
1953
Jul 18th
Keith McCarney       3h 35.58
(Footscray)      VACU         87 miles
Stan Taylor   14mins
 (NZ)  
1953
Jul 25th
Hec Sutherland     3h 42.52
(Footscray)    Pro's       92 mile
Bob Taylor       29 mins
(Footscray)
1952
Aug 2nd
Hec Sutherland    2h 32.59
(Footscray)                  61mile
Pat O'Brien        9 mins
(Hampton CC)
1952
Jul 26th
G. Stabell               3h 27.12
(Footscray)
Les mclean      11mins
(Preston-Heidelberg)
1951
Aug 18th
VACU
Ted Cahill            2h 57mins
 (Hawthorn)                 63mile
fewer than 100 finished  
Ted Cahill      5mins
(Hawthorn)
1951
Jul 28th
Pro's
Alby Saunders   4hr 20m 50s
       (Footscray)       2nd overall
Dudley Kelly
  (FernGully)
1950
Jul 29th
Stan McLeod       2h 50.58
   (Sepastopol)
Jack Allan             5mins
 (Hampton CC)
1949
Jul 30th
Jack Fowler          3h 14m 7s
 25 riders crashed in severe winds         
Race promoted by Sebastopol CC
Jack Fowler          Scr
(Hawthorn)
1948
Jul 17th
Max Rowley    3h 31m 10s
(Maffra)                 96mile
Ray Kercher       15mins
(Preston-Heidelberg)
1947
Sep 6th
Les McLean     3h 1min 42s
(Preston)
5th
Arthur Yuille Memorial
Len Watson      8mins
(Northcote)
1946
Aug 17th
D. Aldridge        3h 14m 44s
(Hawthorn)              70miles
R. Pearson         8mins
(Carnegie)
1945
Sep 1st

Arthur Yuille Memorial 70mile
promoted by Footscray Amatuers
1944
Sep 16th
Allan Anderson 87riders started
Arthur Yuille Memorial 70mile
Allan Anderson Scr
promoted by Footscray Amatuers
1943
inaugural Arthur Yuille Memorial 70milepromoted by Footscray Amatuers
1940put on hold for War
1939
Jul 15th
Norm Lloyd            3h 12m 3s
(Hawthorn)   
L. Christenson    13mins
(Coburg)
Death of 22 yo Jack Ryan
1938
Jul 30th
Norm Lloyd          2h 45m 31s
(Hawthorn)           63 mile/101km
Keith Rowley      11mins
(Maffra)
1937
Sep 11th
1937
Jul 24th
W. Bill Moritz           2h 52.29
(SA)    reduced from 65 to 63mile
H. Ansell          11mins
(Fitzroy-Collingwood)
1936
Aug 21st
C. Cain                  2h 42.25
(Sth Melb)       Pro's         65 mile
W.Bilney               14mins
(Ballarat)
*1936
Sep 12th
L. Wheeler
(Footscray)    Amatuers    100mile
Donald Paterson  20mins
(Sth Melb)
1935
Aug 3rd
Pro's
R.W Fatty Lamb
 (Coburg)    65mile
only 16 finished in a snow storm
R.W Fatty Lamb        Scr
 (Coburg)
1934
Aug 18th
W.F. Stuart             3h10m17s
(Glen Huntly-Ormond)    Pro's
 J. Van Damme      7mins
(Coburg)
1934
Sep 8th
Amatures
Don Coghlan        3h 10.57
(Nth Melb)
Ron Lake             15mins
(Ballarat)
1933
Jul 29th
 H.P. Veitch  Scr   2h16m35s
Pro (Coburg)
S, Kelly 10mins
(Richmond)
1933
Jul 22nd
Frankie Thomas Scr   3h 9.27
(Preston)
J. Bond 15mins
(Footscray)
1932
Sep 10th
 L.J. Edgell           5h38m25s
(Brighton)            120miles
 Keith Oliver 21mins
(TAS)
1931
Oct 31st
Amatuer
Robert Scott         4h5m38s
   (Terang)
Ballarat to Melbourne
Charlie Weidman 28mins
    (Geelong)
1930
Aug 9th
Frank  Hose            3h 55.47
(Geelong)      150 riders finished
 organised by Footscray CC
 Robert Scott
     (Terang)
1929,
Nov 2nd
abandoned
1927#
J. Parmley  scr
(Richmond)
G.Costello  40mins  
(Malvern)
1926
Sep 4th
Jack Beasley  4hr 18m 13s
                               new record
H.T. Worthington
A.G. Tamme was Dq'd for changing machines after puncture
1925
Sep 5th
Harold Smith         4hr 51mins
(WA)                           
C. Schmidt
(Footscray)
1924
Sep 13th
Jack Beasley Scr

R.Dick Cruise 

1923
Sep 1st
Vic Browne  Scr    4h 21m19s
(Coburg)                   97mile
E. Malley  26 mins
(Preston)
Amatuer- Victorian Cyclist Union
Pro- League of Victorian Wheelman
# finished in Bendigo
1922#
Sep 2nd
Jack J. Beasley (Fitzroy) Scr first and fastest  95mile  5h 3min
1921#
Sep 3rd
V. Brown off 3 mins first and fastest
1920#
Sep 5th
C. Shilito (Geelong) first and fastest  92 mile in 4h 42m
1919#
Sep 6th
A.O. Shea winner   E. Tamme Scr 3rd & fastest 4h 4min 48s  90mile
 strong Northerly assisted E. Tamme to New Record.
Special prizes included O'Shea first married man & R. Windley first returned soldier
1915abandoned through progress of the war
1913poor roads and reports that Bendigo race under unfavorable conditions is unsportsmanlike
1912#
Nov 16th
P.W. Savage 32 mins   Don Kirkham fastest 5h 5m 13s
headwind and over miles of deep rutted, rain soaked clay tracks.
1911#
Oct 28th
won by 19yo George Bell 12mins.  C. Snells 3rd and fastest  
   90mile  4h 54m 21s
1910#
Oct 29th
Vic Brown (Coburg)       G.S. Morris  fastest 4h 57mins
inaugurated by Vic Amateur Cyclists Union with the aim of reviving puplic interest in cycling
1899
Mar 28th
H. Schwieger (Ballarat) sets Ballarat to Melbourne record unpaced 3h 56mins