Oceania Road Championships
Countries of Oceania Confederation
(U.C.I regions -Europe, Asia, Africa, America, and Oceania)

9-11th March 2017
Canberra, ACT

 Twitter  here



Past Aussie Oceania Champions  here







 



 


Past Aussie Oceania Champions

Year Men's Road Race Women's Road Race       Men's Time Trial Women's Time trial U23 Men RR U23 Women RR     U23 Men TT   U23 Women TT
2017
  Sean LakeLisen HockingsSean LakeLucy Kennedy    Lucas Hamilton

Jess Pratt 

Liam MagennisJaime Gunning
2016
Mar 3rd- 6th
Bendigo AUS
Sean LakeShannon MalseedSean Lake
 Katrin Garfoot
Michael Storer

Shannon Malseed

Alexander MorganGeorgia Catterick NZ
2015
Feb 13th-15th
Toowoomba
AUS
Taylor Gunman NZ Lauren Kitchen Michael Hepburn Katrin Garfoot David Edwards Jessica Mundy Harry Carpenter Jessica Mundy
2014
Feb 21-23rd
Toowoomba
AUS
Luke Durbridge Jessica Allen Joe Cooper NZ Shara Gillow Robert Power Alexandria Nicholls Harry Carpenter Emily Roper
2013
Mar 16-17th
Canberra AUS
Cam Meyer Katrin Garfoot Paul Odlin NZ Taryn Heather Damien Howson Jenelle Crooks Damian Howson Allison Rice
2012
Mar 16-17
Queenstown NZ
Paul Odlin NZ Gracie Elvin Sam Horgan NZ Shara Gillow Nick Aitkien Gracie Elvin  Damien Howson Gracie Elvin 
2011
mar 17-20
Shepparton
AUS
Ryan Obst Shara Gillow William Dickeson Shara Gillow Richard Lang Kendelle Hodges Damien Howson Annette Edmondson
2010
Nov 13- 15th 2009  NZ
Michael Matthews Bridie O'Donnel Drew Ginn Alexis Rhodes Michael Matthews Jessica Allen U19 Michael Matthews Georgia Williams NZ U19
2009
Feb 12-15
Portarlington
&You Yangs
 AUS
Tommy Nankervis Alexis Rhodes Chris Jongewaard Bridie O'Donnell
Daniel Braunsteins  
Peta Mullens
John Anderson Shara Gillow
2008
Nov 18th
'07
Invercargill, NZ
Gordon McCauley NZ Rochelle Gilmore Hayden Roulston NZ Bridie O'Donnell  Blair James NZ
Emma Crum U23
Josephine Tomic U19
 Matthew Sillars NZ Rachel Mercer NZ
2007
May 3rd-6th
Murwillumbah AUS
Robert Mclachlan Kathryn Watt Cameron Wurf Vicki Whitelaw Sean Finning Carla Ryan U23
Jos Tomic U19
Hayden Josefski Josephine Tomic u19
2005
Dec 3rd & 4th
Wanganui, NZ
Gordon McCauley NZ Sarah Ulmer  NZ Gordon McCauley NZ Sarah Ulmer  NZ
Clinton Avery NZ
Kerri-Anne Torckler NZ U19
Tiff Cromwell 2nd
Logan Hutchings NZ Rachel Mercer  NZ  U19
Tiff Cromwell 2nd
2003 Leonie Aisbett Amy Safe-Gillett
2002 Claire Baxter
2001 Margaret Hemsley Belinda Goss U19 2nd
1999
Dec 14-16th
Sydney AUS
Jean-Charles Goyetche (NC) Margaret Hemsley Jonathan Hall Annalisa Farrell NZ Caleb Manion Darren Rolfe
1997 Glen Mitchell NZ Lee Vertongen NZ
1995
Sep 17 & 25th
Townsville AUS
Ric Reid NZ Cathy Reardon
Jonathan Hall
Marc Rousseau NC Criterium
Karen Barrow
Tania Duff-Millar NZ Criterium
1994
1993
1991
1990
1989
Dec 8th-10th
Launceston AUS
Darren Rush NZ Kathy Watt Kathy Watt Robert McLaughlin
1987
1986
Jan 8th-
Wanganui NZ
Brian Fowler NZKaren Erikson NZNZ won TTT
Graeme Miller, Paul Lcitch, Blair Cox and Greg Praine
1985Eddie Sales
    before 1987
1983
1982
1981
Oct 2nd-
Brisbane AUS
New Zealand won TTT
Jack Swart,Stephen Cox,Blair Stockwell & Stephen Carton
Team TT      AUS
David Whetters, Karl Bobridge,Paul Rugari & James Victord
1979
1978
1977
jan 11-15th
 Toowoomba AUS