Tassie Christmas/New Year Track Carnivals
Sports Carnival Association of Tasmania
Latrobe est 1896 is one of Australia's oldest and most prestigious events
website here
Twitter here
Live timing here

    SCATSports Carnivals of Tasmania

  major carnivals include
       Latrobe Carnival - 27th Dec 2016
       Launceston Carnival - 28th Dec 2016
       Devonport Carnival - 29 & 30th Dec 2016
       Burnie Carnival - 1st Jan 2017

        Famous for the Wheel Races ..... Past wheel race winners  here


                                                                                            
 



1977 Latrobe Wheellrace




Past Wheelrace winners

 
Year of carnival Latrobe Wheel race
27th Dec
Burnie Wheel race
1st Jan
Launceston Wheel race
28th Dec
Devonport  Wheel race
29-30th Dec
2016 Sam Welsford 
Annette Edmondson
Jordan Castle (NZ)  
Clarke & Sons Wheel
Sam Welsford
Annette Edmondson
Tyler Lindorff 
Chloe Moran
Josh Duffy
Annette Edmondson
Nick Yallouris 
Mersey Wheel
2015 Alex Edmondson 
Yumi Kajihara
Shogo Ichimaru A.J.Clarke & Sons Wheel
Sam Weslford
Amy Cure
Sam Welsford
Yumi Kajihara (Jap)
Alex Edmondson
Amy Cure
Alex Porter Mersey Wheel
2014 Sam Welsford
Annette Edmondson
Nicholas Yallouris A.J.Clarke & Sons Wheel
Nicholas Yallouris
Amy Cure
Glenn O'Shea
Annette Edmondson
Rohan Wright 
 Annette Edmondson
Mersey Wheel abandoned due to rain
2013  Franco Marvulli (Swi)
Macey Stewart
Alex Edmondson A.J.Clarke & Sons Wheel
Burnie Carnival washed out Jack Bobridge
Danielle McKinnirey
Hamish Youl
Amy Cure
Samuel Lane  Mersey Wheel
2012 Glenn O'Shea
Annette Edmondson
Josiah Ng (MAl) Clarke & Sons Wheel
Glenn O'Shea
Annette Edmondson
Glenn O'Shea
Annette Edmondson
Glenn O'Shea
Lauren Perry
Ben Price Mersey Wheel
2011 Glenn O'Shea
Annette Edmondson
Alexander Serov (Rus)Clarke & Sons Wheel
Jake McMahon
Will Robinson Memorial
Alexander Serov (Rus)
Amy Cure
Jack Cummings
Evgeniya Romanyuta (Rus)
Ben Ables
Mersey Wheel
2010 Daud Fakaruddin (Mal)
 Annette Edmondson
Jamie Smith   A.J.Clarke & Sons Wheel
George Tansley
         Belinda Goss
Caleb Ewan
Belinda Goss
 Caleb Ewan
Georgia Baker
Aaron Lee
Mersey Wheel
2009 Jackson Law
Isabella King
Akmal Amrun (Mal) Clarke & Sons Wheel
*Will Robinson
 Amy Cure
Simon Van Velthooven (NZ)
Emma Lawson
Ben Kersten
Belinda Goss
Luke Ockerby Mersey Wheel
2008 Brandon Stewart
Emma Smith 
Shane Perkins A.J.Clarke & Sons Wheel
Doug Repacholi
   Kayla Salopek
Rizal Tisin (Mal)
 Harriet Kossman
 Luke Ockerby
Miranda Laidlaw
Glen O'Shea Mersey Wheel
2007 Scott Law
Kirsty Broun
Stephen Hall A.J.Clarke & Sons Wheel
Mark Jamieson
 Emma Smith
Ben Kersten
Sarah Cure
Leigh Howard
Satomi Wadami (Jap)
Duane Johanson  Mersey Wheel
2006 Jayden Veljacich
Sarah Cure
Tom Robinson A.J.Clarke & Sons Wheel
Tim Walker
Sky-Lee Armstrong
Ben Grenda
 Amy Cure
Ben Kersten
 Keira Hernandez
Ben Kersten Mersey Wheel
2005 Matthew Goss
Emma Heynes
Adrian Hanson A.J.Clarke & Sons Wheel
Ben Kersten
   Karissa Ling
Travis Meyer
 Grace Sulzberger
Jarrod Harman
Laura McCaughey
Evan Oliphant (GBr) Mersey Wheel
2004 Nathan Clark
Belinda Goss
Graeme Brown  A.J.Clarke & Sons Wheel
Graeme Brown
Laura McCaughey
Jame Carney
Louise Yaxley
Ben Kersten
Belinda Goss
Ben Price Mersey Wheel
2003  Brad Payne
Natasha Mapley
Matt Goss  A.J.Clarke & Sons Wheel
Graeme Brown
Carrie Price
Matthew Goss
Samantha Hellyer
 Mark Jamieson
Becky Conzelman (USA)
Stephen Rossendell
Mersey Wheel
2002 Damian Ladd
Kirby Piscioneri
Laurie Venn  A.J.Clarke & Sons Wheel
Burnie Carnival washed out Brendan Geale
Rochelle Gilmore
Matt Goss
Rochelle Gilmore
Matt Goss  Mersey Wheel
2001 Aaron Kemps
 Louise Yaxley
Jame Carney  (USA) Clarke & Sons Wheel
Mark Jamieson
Belinda Goss
Andrew Loft
Emily Williams
Jame Carney (USA)
Belinda Goss
Keiichi Maruyama Mersey Wheel
2000 Grant Young
Olivia Piscioneri
Brett Aitken   A.J. Clarke & Sons Wheel
James Carney (USA)
Rochelle Gilmore

Abram Manion 
Rochelle Gilmore 
Matthew Gilmore
Belinda Goss  15 year old
Brett Aitken  Mersey Wheel
1999 Matthew Gilmore
Darren Young A.J. Clarke & Sons Wheel
Darren Young Stephen Rossendell  16 year old
Belinda Goss 15 year old

Brett Aitken  Mersey Wheel
1998 Jade Clarke Robert Wilson Paul Atkinson Troy Clarke  Mersey Wheel
1997 Shane Hodskiss Stephen Pate  his 5th Burnie Wheel
1996 Danny Clarke 3 x winner Tim O'Shannessy
1995Luke Gilmore
1994 Stephen Pate Grant Young 
1993 Luke Roberts   Brett Aitken
1992 Tony Homan Stephen Pate Stephen Pate  Mersey Wheel
1991 Brent McCaig Matthew Gilmore
1990 Stephen Pate
1989 Max Rainsford
1988
Geoff Fletcher   A.J. Clarke & Sons Wheel
Stephen Pate
1987                           Rubina Joy Trial Stakes centenary New Year’s Day event
1986 Michael Grenda
1985 Gary Sutton
first brothers to win consecutive carnivals

1984 Shane Sutton Silverdome is first indoor velodrome in Australia
1983 Steele Bishop Urs Freuler Mersey Wheel
1982 Urs Freuler Neil Stephens  Hans Kanel 
1981 Danny Clark Murray Hall Brett Laskey
1980 Grant Atkins Danny Clark
1979 Steele Bishop Danny Clark
20,600 watched Clark win a third Burnie Wheel
1978 Mark Osborne
 Len Hammond 2nd lodged a failed protest
1977 Danny Clark
1976 Ray O’Brien
1975 Graeme Hodskiss Wayne Dixon
1974 Danny Clark Danny Clark Danny Clark
1973 Rod Johnson
race distances convertyed to 3000 metres
1972 Kevin Jamieson
1971 Ron Grenda Kevin Jamieson 15 year old
1970 Graham Mcvilly Allan Heathcote Keith Oliver Mersey Wheel
1969 Allan Heathcote  Rubina Joy Trial Stakes Hilton Clarke Frank Atkins Mersey Wheel
1968 Neville Abell
1967 Dennis Clarke Ian Campbell Joe Ciavola
1966 Vern Winduss Graeme Gilmore
1965 Sid Patterson Lance Beamish
1964 Graeme Gilmore Graeme Gilmore
1963 Ian Campbell Sid Patterson
1962 Sid Patterson Ron Murray
 first to win Burnie Wheel twice from scratch
Barry O'Hagan
1961 Keith Oliver Ian Campbell
1960 Barry O’Hagan
Sid Patterson   Rubina Joy Trial Stakes
Roly Sloane Nico Willemsen Ulverston Wheelrace
1959 Tony Marchant Ron Murray  2nd rider to win from Scratch Barry O'Hagan
1958 Sid Patterson M. Rockliffe
1957 Sid Patterson Russell French  broke four minute barrier Sid Patterson
1956 J. Mac Sloane Ron Savage Ron Murray
1955 J. Mac Sloane  new record 3m 54s Ocsar Plattner    Sid Patterson
1954 Bev Robinson
Brian Bird    Rubina Joy Trial Stakes
Joseph 'Mac' Sloane    first scr winner Charlie Hall Ulverston Wheelrace Tony Hobson
Don Hodgkinson Mersey Wheel
1953 Sid Patterson   first scr since 1919
R. Barrett
       Rubina Joy Trial Stakes
Rodney Leach Len Jaimieson Ulverston wheeelrace
Max Holmyard  sheffield Wheel race
B. Larson Wynyard Wheel race
J. Mac Sloane
Don Hodgkinson Mersey Wheel
1952 Bob Sherriff  16 year old
G. Chamley    Rubina Joy Trial Stakes
Ashley Jones Burnie returns to 2 mile event
T. Wells  Parattah Wheelrace
Elvin Cook Ulverston wheel race
Harvey Lewis Sheffield wheelrace
Bob Leach
Don Hodgkinson Mersey Wheel
1951 J.Hillbrick
K. Whatley    Rubina Joy Trial Stakes
P.B. ‘Brusher’ Clarke
L. Whittle Parattah Wheelrace
Tom Steele Ulverston Wheel race
Doug McLeod Wynyard Wheel race
R. McNeill
1950 Graham French
W.J. Sloane    Rubina Joy Trial Stakes
Ashley Jones  raced over1 mile
E. Leppard Parattah Wheelrace
J.C. Baker Ulverston Wheelrace
J. Conlin Wynyard Wheel race
G, Dilworth
1949 C, Bairstow
E. Hodkiss Trial Stakes
Rex Webster
A. Tapp Parattah Wheelrace
W. Mantiva Ulverston Wheelrace
E. Robinson Wynyard Wheelrace
N.H. Jory raced over 1 mile
1948 A. Oliver
J. Schirmer Trial Stakes
Gerry Hugo
I. Stokell Parattah Wheelrace
E,G Pickett
B. Ferguson women's race
P.B. Clarke
1947 A.W. Saunders
R. Sweatman Trial Stakes
Roy Blizzard
W. Cure Parattah Wheelrace
F. Selby Ulverston Wheel race F. Selby
1946 Max Rowwley  Golden Jubilee event
R.C  Gray Trial Stakes
George Nickels
failed protest lodged by Max Rowley
J. Cooper
H. Ruddick Mersey Wheel
1945 S. Stevens
E. Hay Trial Stakes
Tom Barron Alex Osborne Ulverston wheelrace Alex. Osborne
1944 Jack Hardley
M.J Goss Trial Stakes
Graeme French York park Launceston Jack Hardley
1943 D.G. Gray
D.G. Guy Trial Stakes
no carnival held Graeme French E. Davidson
1941 H.G. Viney
Jack .D. Smith K. Thurgood Sheffield Wheeel race Keith Rowley
1940 Max Rowwley 17 youngest winner to date
J. Smith Trial Stakes
E.G. Hadley Wally Stanton
W.K. Moritz Ulverston Wheelrace
E. Rogers
1939 Vern 'Baggy' Redpath
E.G. Hadley Trial Stakes
Ted Easton T. Freeland
New track at York Park 
Viv Green
1938 T.B. Burns
J.Dunham Trial Stakes
Eric Rodger new record time 4m 6 1/5s E. Rogers
T. Brooks Sheffield Wheel race
Bill Guyatt
1937 Vern 'Baggy' Redpath
D. Hansen Trial Stakes
Washed out Harold Hay Ulverston Wheelrace
T. Brookes Sheffield Wheeel race
F.R. Smith
1936 L. Mackrodt
E.G. Hadley Trial Stakes
S.F. Meafhger
J. Doyle Parattah Wheelrace
Viv Green Ulverston Wheelrace
Viv Green Sheffirld Wheel race

1935 W.K.  Moritz
R. G. Barnes Trial Stakes
Viv Green Viv Green Ulverston Wheelrace
1934 Vern 'Baggy' Redpath
E.G Moore was 2nd in wheel race for third time
Hubert Turtil (NZ) 1 mile Hcp
E.P. (Ted) Moore
lighting allowed for first day-night programme
Viv Green
Viv Green Ulverston Wheelrace
1933 N.E. Thorpe
E.G. Moore Trial Stakes
Hedley Gunton T.L. Wescombe Ulverston Wheelrace
Inaugural New Years Day Sheffield Wheeelrace
1932 A. Hogan
J. Doyle Trial Stakes
A. Plogg
Miss Peg Allison
A. Davis Parattah Wheelrace
H.Hay    
Doreen Middleton
Merle Lane
1931 Frank Kennedy
A. Jessen Trial Stakes
Hedley Gunton
M.V. Harrison Parattah Wheelrace
 F.R. Smith     
1930 Col Scott
A. Rankin Trial Stakes
W.R. Willmott
 P. Speed 50th Amatuer Parattah Wheel
T.Law
1929 V. Gibson
G. Duffy Trial Stakes
R. Clark V. Gibson
1928 N. Davenport
W. McEvoy Trial Stakes
Harold. C. Millington F.Smith
1927 L.J.Brumby
M. Hughes Trial Stakes
C. Lindus V. Britton
1926 R.N. Gardiner
F. Cleary Trial Stakes
Hedley Gunton
Jimmy Galna Parattah Wheelrace
J. Cleary
1925 Roy Hurd
C.R. Lette Trial Stakes
C.R. Lette
G. Elen Parattah Wheelrace
K. Oliver
1924 R.N. Gardiner Max Dakers
new record crowd 10.000
H. Thomas
1923 Max  Dakers
V. Gibson 1m hcp
Harrold .C. Millington
E. Pennicote Parattah Wheelrace
1922 E.J. Laskey  V.G Prior
1921 Fred Keefe
R Young 
C. Brooks
1920 H. Gunton R.N. Gardner
1919 E.G. Duffy A. Newson
new banked asphalt track at West Park
1918 A,J. Thurley
O. Guy
1917 Tom Carswell  Vic Clark
1916 Alec McBeath
won from scr
Parattah New Years Day Wheelrace Nile Christmas Wheel Race
1915 E.G. Duffy W.N. Martin   A. McBaine
1914 S.A. Halliday J. Watson  A.G. Chadwick
1913 E.F. Saunders W.T. Stevens W. Hill
1912 A.H. Bowley A. Gillham E. Lockwood G.H. Cornelius
1911 Charlie Piercy W.A. Evans A.J Davis Charlie Piercey
1910 E. Lockwood W. Martin A. Harris
1909 A. Lloyd S. Luck H. Fordham H.P. Hortin
1908 Steve Barker L.C Blake E .Aram
1907 J. Creeley W.M. Harvey C. Jacobs
1906 D. Atkinson R. Roberts P. Featherstone
1905 J.S. Ransom C.R. Croswell G. Langley
1904 George .R. Hall J.A. Willoughby G. Harrison
1903 George.R. Hall
George.R. Hall   2 events held
W.H. Porter J.J. Long
1902 W.G. Greig J. McCabe W, Harper
1901 A, G. Viney no bike events held 
1900 F.H. Stephens no bike events
1899 J. Robertson bike events replaced by hunting
1898 C.H. Coates J. G . Berry
1897 R. Rafferty
T.S. King  2 events held
C.H. Wood
survived a protest
1896 H.J. Luck
A.B. Crisp half mile hcp
Freeman
1895 bike race  on program but not held
Jan 1st 1892 Burnie - A. H. Edgar
track unsuitable only one event held
 Latrobe Wheel 
The Latrobe Bicycle Race Club is one of the oldest in Australia having been established in 1896.

1897 & 1903 two events held
1905-1910 race held over one mile
1950- Boxing Day Trial Stakes renamed Rubina Joy Trial Stakes after J. Edwards
1987- Rubina Joy Trial Stakes renamed A.J. Clarke & Sons Wheel
2013 Latrobe Wheel winner A. Edmondson relegated

Burnie
1951 Arthur Tooby died from injuries sustained in crash in 7th heat.
* Robinson was killed in a training accident two months after winning the Burnie Wheelrace